Velká města České republiky

Ve školním roce 2015/2016 jsme si jako škola vytvořili školní projekt s názvem Velká města České republiky. Chtěli bychom v rámci tří jednodenních výletů blíže poznat největší města ČR a to Ostravu, Prahu a Brno. Akce jsou určeny pro žáky 8. a 9. ročníku. Vstupné do expozic, které navštíví, se pokusí škola hradit ze sponzorských příspěvků. Z každého výletu pak žáci zpracují prezentaci, která bude archivována a poslouží k výuce na naší škole.

Horizontal line

Praha 2019

5.3.2020

Prezentace ke stažení - praha_2019.pdf


Horizontal line

Praha 2019 – Národní divadlo

24.10.2019

10. října jsme v rámci projektu Velká města ČR navštívili naše hlavní město - Prahu. Společně s devátou třídou jsme prošli spoustu významných památek. Například Národní divadlo
Karlův most
Hradčany
Vrtbovskou zahradu pod Pražským hradem.
Cestou na Hlavní nádraží jsme se svezli pár zastávek metrem. Výlet se nám všem moc líbil a těšíme se na další.

8.r.

Fotogalerii naleznete zde.


Horizontal line

Praha 2018

4.11.2018

Dne 18. 10. 2018 se uskutečnila exkurze do hlavního města ČR Prahy pro 8. a 9. ročník. Sraz byl v 7 hodin na břeclavském nádraží. Odtud jsme vlakem jeli do Prahy, kde začala exkurze. Asi v 11 hodin jsme dorazili na hlavní nádraží. Potom jsme vyrazili na Václavské náměstí, kde jsme si prohlédli Národní muzeum a sochu svatého Václava. Dále jsme se metrem přesunuli na stanici Hradčanská. Prošli jsme Píseckou bránou k Letohrádku královny Anny. Dále přes hradčanské náměstí okolo Arcibiskupského paláce rovnou do Lorety, kde nás zaujal kostel s klenotnicí, diamantová monstrance a další klenoty. Ve 12 hodin jsme zde slyšeli nádhernou zvonkohru. Prošli jsme malebnými uličkami Nového Světa pod Pražským hradem. Tam jsme obdivovali Chrám svatého Víta a počkali si na výměnu stráží. Jako další památku jsme si prohlédli Baziliku svatého Jiří. Prošli jsme zámeckými schody na Kampu, kde nás zaujala zeď Johna Lennona a Werichova vila. Odtud jsme zamířili na Karlův most. Zalíbila se nám jednotlivá sousoší. Na Staroměstském náměstí jsme viděli nově opravený Orloj. Nakonec jsme zamířili kolem Stavovského divadla do Paladia hladoví a unavení. To byla poslední zastávka. Pak už jsme se jen přesunuli zpátky na hlavní nádraží a odjeli domů. Zážitků byla spousta, viděli jsme mnoho památek a doplnili si své znalosti ze zeměpisu, dějepisu a dalších předmětů.

Matěj Osička, Julie Očenášková

Fotogalerii naleznete zde.


Horizontal line

Velká města České republiky - Olomouc

9.10.2017, aktualizováno 9.1.2018

Dne 26. 9. 2017 se žáci 8. a 9. ročníku zúčastnili projektu Velká města České republiky a navštívili Olomouc. Prošli Smetanovy a Bezručovy sady i skleník, ve kterém se koná výstava Flora Olomouc. Dále byli v „Pevnosti poznání", kde si užili spoustu zábavy a něco se naučili. Nemohli vynechat Olomoucký orloj s náměstím, katedrálu sv. Václava a také kostel sv. Mořice. Výlet se všem líbil a rozhodně by nikdo nebyl proti si ho zopakovat.

Fotogalerii naleznete zde.

Prezentace ke stažení - Olomouc.


Horizontal line

Praha

2.5.2017

Prezentace ke stažení - praha-12.pptx


Horizontal line

Velká města ČR – Praha, Muchova Slovanská epopej

3.10.2016

Dne 15. 09. 2016 žáci 8. a 9. ročníku navštívili metropoli našeho státu, a to Prahu. Tato exkurze byla součástí projektu Velká města České republiky, který známe již z předešlého roku.

Program naší exkurze byl nabit spoustou zajímavých míst, které mnozí z nás viděli poprvé. Asi největším klenotem exkurze byla návštěva Národní galerie, kde jsme mohli, možná už na posledy, vidět obrovská plátna našeho významného malíře Alfonse Muchy, tedy Slovanskou epopej, která zůstane vryta do našich pamětí asi po zbytek života. Dle programu jsme dále pokračovali do nákupního střediska Palladium, kde jsme měli asi 30 minut rozchod. Po rozchodu jsme se sešli před nákupním centrem, odkud jsme pokračovali k Betlémské kapli přes Staroměstské náměstí. V kapli jsme měli velké štěstí, protože jsme narazili na končící promoci. Po jejím skončení jsme si kapli prohlédli a pokračovali jsme na Pražský hrad. Ten jsme si pouze letmo prošli, protože zde bylo velké množství turistů, proto jsme navštívili pouze jeho zahrady a první nádvoří. Naše cesta potom směřovala ke kostelu Panny Marie Vítězné v podhradí. Tam jsme si mohli prohlédnout Pražské jezulátko, oblečené do červených šatiček. Nedaleko od tohoto kostelíka se nachází zeď Johna Lennona, kterou jsme si též prohlédli. Naší předposlední zastávkou byla Kampa a Karlův most, po této zastávce jsme už šli pouze na Hlavní nádraží. V průběhu cesty jsme si zběžně prohlédli rotundu Svatého kříže a rychle jsme si odskočili do nákupního centra Tesco Praha, a potom jsme se rozloučili s Prahou.

Všichni bychom také chtěli poděkovat paní učitelce Kosové a Pekárkové za skvěle naplánovaný výlet, protože by mi jistě dal každý za pravdu, kdybych řekl, že to byl skvělý výlet.

Vítězslav Dušek

9. ročník

Fotogalerii naleznete zde.


Horizontal line

Praha - video


Horizontal line

Brno - Projekt Velká města ČR:

11.7.2016, 14.9.2016

"Dne 21. 6. 2016 se žáci 8. ročníku vydali do moravské metropole, města Brna, aby završili projekt Velká města ČR. Projekt je provázel celým školním rokem. Program exkurze zahrnoval jak poznání, tak zábavu. Žáci navštívili Moravské zemské muzeum, konkrétně Mendelanium, kde se dozvěděli plno zajímavých a přínosných informací ze světa genetiky, zkusili si také analyzovat DNA. Dále si žáci prohlédli budovu Ústavního soudu, kostely Sv. Jakuba a Tomáše, budovu JAMU, Moravskou galerii i evangelický chrám J. A. Komenského. Všichni společně jsme si pak vyzkoušeli něco nového - únikovou hru Logiq games - a stali jsme se tak na okamžik pravými detektivy. Projekt Velká města si žáci velmi chválili, domnívám se, že by si jej i rádi zopakovali."

K. Bartošíková

Fotogalerii naleznete zde.

Prezentace ke stažení - brno.pptx


Horizontal line

Naše návštěva Ostravy

11.3.2016

Prezentace ke stažení - ostrava.pptx, ostrava_2.pptx


Horizontal line

Exkurze Ostrava

19.11.2015

Žáci 8. a 9. třídy se 10.11. zůčastnili exkurze do Ostravy v rámci školního projektu Velká města České republiky.

Vlak nám jel v 7:13h a do Ostravy jsme přijeli okolo 9. hodiny. Nejprve nás čekaly Vysoké pece, kde průvodce všem vysvětlil princip pecí. Pece dosahovaly 74 metrů odkud můžete vidět pohled na střed města. Následovala návštěva nového obchodního centra Karolína.

V centru města jsme viděli např most Miloše Sýkory,Novou radnici,kostel Panny Marie Královny a jiné.

Vlak dorazil do Břeclavi v 19:13.

Exkurze většinu z nás bavila, a dokonce jsme získali několik zajímavých poznatků.

Fotogalerii naleznete zde.


Horizontal line